BIBLIOTEKA AKADEMICKA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

UDOGODNIENIA ARCHITEKTONICZNE

1. WINDA zdj 1 1 Czytelnicy niepełnosprawni ruchowo mogą korzystać ze zbiorów Biblioteki Akademickiej PSW samodzielnie, mając do dyspozycji windę przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. Mogą również korzystać ze zbiorów Biblioteki w STREFIE A, która mieści się na parterze. Pracownicy służą pomocą w znalezieniu informacji oraz dostarczeniu potrzebnych materiałów z innych stref biblioteki.
  2. TOALETA zdj 2 1 Toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze Biblioteki Akademickiej.
  3. MIEJSCE PARKINGOWE
    Jedno miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych ruchowo znajdują się obok budynku Biblioteki.
  4. KATALOG ONLINE I CZYTELNIA ONLINE KSIĄŻEK ELEKTRONICZNYCH

KORZYSTANIE ZE ZBIORÓW – udogodnienia

Biblioteka Akademicka PSW udostępnia katalog online (SOWA), umożliwiając rezerwowanie i zamawianie książek z dowolnego komputera podłączonego do sieci.
W katalogu, z poziomu rekordu, wybrane pozycje mają swoje odpowiedniki w czytelni online Biblioteki (IBUK Libra), dzięki czemu użytkownik może korzystać z wersji elektronicznych tych książek.

1. SELFCHECK – samodzielne wypożyczalnie

Na parterze Biblioteki Akademickiej PSW znajduje się urządzenie do samodzielnych wypożyczeń. Jego umiejscowienie nie wymaga od osoby niepełnosprawnej przemieszczania się do poszczególnych STREF Biblioteki.

Selfcheck ma regulowaną elektronicznie wysokość ekranu, którą niepełnosprawny może dostosować do swoich potrzeb.

1. INTELIGENTNY REGAŁ – samodzielne zwroty książek

Również umiejscowiony na parterze Biblioteki Akademickiej PSW w pobliżu drzwi wejściowych. Półki regału z wmontowanymi antenami RFID – ich wysokość, pozwalają osobie niepełnosprawnej na samodzielną obsługę i zwrot książek.

1. STANOWISKA KOMPUTEROWE zdj 4 1 Biblioteka Akademicka PSW dysponuje dwoma stanowiskami komputerowymi z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych.
    Stanowisko na parterze, w STREFIE A, ma regulowany ręcznie blat, dostosowywany wysokością do potrzeb korzystającej osoby.

Stanowisko na piętrze, w STREFIE B, wyposażone jest w biurko z regulowanym elektronicznie blatem. zdj 5 1
Biblioteka Akademicka PSW dysponuje również sprzętem ułatwiającym korzystanie z komputera i Internetu:

BIGTrack zdj 6 1 Urządzenie, które zastępuje mysz komputerową. Przeznaczone jest dla osób niepełnosprawnych, mających problemy z posługiwaniem się tradycyjną myszką.

BigTrack posiada dwa przyciski o średnicy 3 cm oraz kulę. Kula, za pomocą której przesuwa się kursor po ekranie jest niewiele mniejsza od piłki tenisowej, a samo urządzenie jest na tyle duże, że nie musi być obsługiwane za pomocą palca, a można się nim posługiwać za pomocą całej dłoni lub nawet stopy!

Klawiatura IntelliKeys zdj 7 1

Zastępuje standardową klawiaturę komputerową.
Posiada 6 wymiennych plansz przedstawiających różne układy klawiatury (od najprostszego układu dwóch klawiszy Tak/Nie).
Dodatkowym atutem klawiatury są bogate możliwości konfiguracji między innymi czasu naciskania klawisza i naciskania kombinacji klawiszy sekwencyjnie.

Sip Puff Switch zdj 8 1Urządzenie pozwalające na obsługiwanie kliknięć myszy lub naciśnięć guzików przy pomocy wdmuchiwania i wciągania powietrza. Urządzenie umieszczane jest na głowie, a wymienną rurkę trzyma się w ustach.

HeadMouse zdj 9 1 Sterowanie kursorem za pomocą ruchów głowy dla osób niepełnosprawnych. Umieszczana jest ona na wierzchu monitora komputerowego skąd śledzi ruchy głowy użytkownika komputera. HeadMouse jest bezprzewodowym optycznym czujnikiem, który wykorzystuje promieniowanie podczerwone w celu śledzenia położenia małego celu, umieszczanego na czole lub okularach.